11.06.2015_Skowronska_Brzezinka_big.png

Posłowie Krystyna Skowrońska i Jacek Brzezinka mówili na konferencji prasowej o projekcie nowelizacji ustawy o podatkach PIT i CIT, która zakłada wprowadzenie ulg dla przedsiębiorców tworzących przyzakładowe żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników lub dofinansowujących pracowników, którzy zapewnią opiekę dziecku w inny sposób.

Jak zaznaczyła Krystyna Skowrońska projekt ten wpisuje się w program prorodzinny realizowany przez Platformę Obywatelską konsekwentnie od 2007 r. Mówiła m.in. o ulgach prorodzinnych, wydłużeniu urlopów rodzicielskich, wprowadzeniu programu "Przedszkole za złotówkę" i Karty Dużej Rodziny. "Dziś w Sejmie będzie procedowany projekt wprowadzający dodatkowe możliwości tworzenia miejsc w żłobkach - to także pomaganie rodzinom" - powiedziała Krystyna Skowrońska.

"Dla wielu rodzin, zwłaszcza tych, które posiadają małe dzieci w wieku roku, dwóch, trzech, niezwykle istotną barierą w podjęciu pracy jest właśnie kwestia opieki nad tymi dziećmi" - zauważył Jacek Brzezinka. Według niego, projekt noweli wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu właśnie takich rodzin. Zdaniem posła Jacka Brzezinki, żłobek i przedszkole znajdujące się obok miejsca pracy bardzo ułatwia rodzicom dowóz dziecka do placówki oraz jego odbiór z niej.

Zgodnie z projektem noweli wprowadzona zostanie możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez pracodawcę na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola, w tej części, która nie została podatnikowi zwrócona w jakiejkolwiek formie.

Przewidziano m.in. zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów limitowanych wydatków, w kwocie nie przekraczającej 400 zł miesięcznie na jedno dziecko, ponoszonych przez podatnika na prowadzenie przyzakładowego żłobka (klubu dziecięcego) lub 200 zł w przypadku przedszkola, oraz na dopłaty w powyższej wysokości dla dzieci pracowników uczęszczających do innej placówki, w części dotyczącej kosztów ponoszonych przez pracowników i niesfinansowanych z innych źródeł, np. z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

wł/pap


bg Image