14.05.2015_Sledzinska-Katarasinska_Sztolcman_big.png

Podkomisja rozpatrująca projekty ustaw o in vitro w czwartek zakończyła prace; losy ustawy są teraz w rękach przewodniczącego komisji zdrowia Tomasza Latosa - poinformowali w czwartek posłowie Iwona Śledzińska-Katarasińska i Grzegorz Sztolcman.

"Podkomisja wczoraj zakończyła prace. Nie bez pewnych przeszkód na początku, kiedy, niestety, z przykrością to stwierdzam, posłowie Prawa i Sprawiedliwości próbowali za wszelką cenę zbojkotować to posiedzenie" - powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Dodała, że ostatecznie posłowie PiS zbojkotowali prace podkomisji i opuścili jej posiedzenie. Wcześniej jednak mnożyli oni "przeszkody i wnioski, które miały niewiele wspólnego z meritum tej sprawy". "Losy tej ustawy są w rękach przewodniczącego komisji zdrowia, pana posła Latosa, bo to on zwoła posiedzenie komisji, która będzie mogła przyjąć sprawozdanie podkomisji" - podkreśliła Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Grzegorz Sztolcman, przewodniczący podkomisji, która zajmowała się projektami z zakresu leczenia niepłodności poinformował, że przyjęła ona projekt rządowy za wiodący i zaproponowała głównie redakcyjne i legislacyjne poprawki, które nie zmieniły głównych założeń projektu.

Podkreślił, że projekt kompleksowo reguluje normy prawne dotyczące procedury in vitro, ale także prawa i obowiązki cywilne oraz chroni zarodki przed niszczeniem i eksperymentami.

Komentując zachowanie posłów PiS, którzy opuścili dwa środowe posiedzenia podkomisji, poseł Sztolcman powiedział, że ich praca w niej "ograniczyła się do próby składania poprawek, zresztą w sposób absolutnie nieregulaminowy".

"Odniosłem wrażenie, że posłowie PiS byli zupełnie nieprzygotowani do pracy w podkomisji, że nie znali treści projektu, nad którym pracowaliśmy" - dodał Grzegorz Sztolcman.

Podkomisja rozpoczęła i zakończyła rozpatrywanie projektów o in vitro - rządowego i posłów SLD - w środę. Wcześniej jej posiedzenia były dwukrotnie odwoływane. Na przygotowanie sprawozdania marszałek Sejmu dał Komisji Zdrowia czas do 9 czerwca br.

Rządowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności zakłada m.in., że z procedury in vitro będą mogły korzystać małżeństwa i związki nieformalne. Liczba tworzonych zarodków ma być ograniczona do sześciu, chyba że kobieta skończy 35. rok życia lub gdy będą ku temu wskazania medyczne. Zarodek będzie można przekazać na rzecz anonimowej biorczyni. Projekt zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju. Za taki czyn ma grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

Podkomisja zaproponowała zapisanie w projekcie m.in. obowiązku przedstawiania Sejmowi co pięć lat sprawozdania z wykonania ustawy o in vitro oraz skutków jej stosowania.

wł/pap


bg Image