c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_06_03_2013_SEJM.png

Rozpoczęło się 92. posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmą się rządowym projektem pozwalającym na stworzenie systemu bezpłatnych porad prawnych dla potrzebujących oraz projektem ws. zwiększenia wydatków obronnych do co najmniej 2 proc. PKB.

Posłowie będą procedować projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy, informacji i edukacji prawnej społeczeństwa. Przygotowywał go były już minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, a dokończyć ma obecny - Borys Budka.

Celem zapowiedzianej w expose Ewę Kopacz ustawy jest stworzenie systemu udzielania porad prawnych Polakom, których na taką pomoc nie stać. To kolejne podejście do systemowego rozwiązania niezałatwionego od lat problemu, co wytykają Polsce instytucje europejskie.

Proponowany w ustawie system ma objąć trzy elementy: nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatną informację prawną i edukację prawną. 1 stycznia 2016 r. ma rozpocząć się realizacja pierwszego z nich - resort sprawiedliwości przewiduje, że w całym kraju powstanie ponad 1,5 tys. punktów świadczących pomoc prawną.

Sejm w tym tygodniu wróci do pracy nad projektem, który ma podnieść od 2016 r. wydatki obronne do co najmniej 2 proc. PKB. Posłowie rozpatrzą sprawozdanie komisji obrony narodowej. Zawarty w sprawozdaniu projekt powstał na bazie przedłożenia rządowego.

Projekt zakłada też zmianę cyklu programowania rozwoju sił zbrojnych z okresu 2-letniego na 4-letni, a okresu planistycznego z 6-letniego na 10-letni - zgodnie z zasadami planowania obronnego w NATO. Przewiduje też, że dodatkowymi przychodami Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych mogą się stać odszkodowania lub kary umowne otrzymane przez jednostki wojskowe w wyniku nieprawidłowej realizacji umów dotyczących zakupu uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz badań naukowych i prac rozwojowych, zwroty wydatków za udzielone wsparcie obcym wojskom, a także darowizny, spadki i zapisy.

Posłowie zajmą się też prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz niektórych innych ustaw. Prezydent Bronisław Komorowski skierował projekt nowelizacji do Sejmu w ub.r. Celem inicjatywy jest umożliwienie godnego pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-56, straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych lub zmarłych w siedzibach urzędów bezpieczeństwa, więzieniach, obozach, zabitych w czasie walk bądź pacyfikacji.

wł/pap

 


bg Image