14.05.2015_Janyska_Maciaszek_big.png

Pomysł kandydata PiS na prezydenta ma charakter wyłącznie propagandowy, w dodatku jest spóźniony. W Sejmie jest już rządowy projekt ws. bezpłatnej pomocy prawnej - mówili na konferencji prasowej posłowie Maria Janyska i Robert Maciaszek.

Andrzej Duda ogłosił utworzenie w Warszawie Biura Pomocy Prawnej w środę, jego prace ruszyły w czwartek. Biuro ma - według zapowiedzi Dudy - rozwiązywać problemy ludzi, którzy np. borykają się z "fatalnym" traktowaniem przez wymiar sprawiedliwości.

"Dzisiaj jesteśmy świadkami kolejnego odcinka serialu wyborczego kandydata na prezydent Andrzeja Dudy. Dzisiaj ten odcinek to spóźniony pomysł Andrzeja Dudy" - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Maria Janyska.

Jej zdaniem powoływanie takiego biura jest inicjatywą o charakterze wyłącznie wyborczym. Przypomniała, że premier Ewa Kopacz zapowiedziała już, że bezpłatne porady prawne będą oferowane obywatelom w całym kraju. "I ona skutecznie to realizuje" - powiedziała Maria Janyska.

Pani poseł przypomniała, że na obecnym posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie projektu zapewniającego mieszkańcom Polski takie porady. "Mieszkańcom całej Polski" - podkreśliła.

"Andrzej Duda od dzisiaj na ulicy Pięknej oferuje prezydenckie biuro porad prawnych. Ja pytam: jaka będzie jakość tych porad, skoro w samej nazwie mamy nieprawdę. Bo cóż to oznacza: +prezydenckie biuro porad prawnych+? Czy pan Duda obwołał się już prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej? Czy też może jest już prezydentem jakiejś konfederacji, innej instytucji - warto byłoby to powiedzieć" - mówiła.

Dodała, że Polacy mają też prawo wiedzieć, kto taką instytucję firmuje, jacy eksperci będą udzielali porad i czy będą to porady, czy też informacja prawna. "Ja nie chciałabym, by byli to eksperci tacy, jak w zespole Antoniego Macierewicza. Albo by byli to znajomi rodziców pana Andrzeja Dudy" - mówiła pani poseł Maria Janyska.

Robert Maciaszek mówił o tym, że nie jest przypadkiem, że pomysł na biuro "pojawił się" w dniu, gdy w Sejmie trwały prace nad rządowym projektem o bezpłatnej pomocy prawnej. Podkreślił, że rząd oferuje pełny i kompletny program pomocy prawnej.

"My nie mówimy o otworzeniu biura darmowej pomocy prawnej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, bo akurat ona jest tym miejscem, gdzie jest największy dostęp do pomocy prawnej w kraju" - mówił.

Prawdziwym rozwiązaniem dla obywateli jest zaproponowane przez rząd rozwiązanie, kiedy to "w każdym powiecie powstanie punkt, gdzie 5 dni w tygodniu przez 4 godziny dziennie będzie bezpłatnie adwokat, radca prawny i doradca podatkowy, do dyspozycji obywateli" - powiedział poseł Robert Maciaszek.

Maria Janyska stwierdziła, że to jest właściwy system, a nie "wynajmowanie na godziny adresu przy ulicy Pięknej, gdzie było już wiele rzeczy w zależności od aktualnej potrzeby marketingowej i wyborczej".

"Przypomnę: mieliśmy już Muzeum Zgody, mieliśmy Bronkomarket, mieliśmy prezydenckie - w cudzysłowie - biuro porad w prawnych - a jutro cóż będziemy mieć: jadłodajnię dla ubogich czy kawiarnię, bo taka akurat będzie potrzeba, bo takiej grupie trzeba będzie na potrzeby kampanii wyborczej coś zaoferować" - mówiła poseł Maria Janyska.

wł/pap


bg Image