13.05.2015_Okla-Drewnowicz_Kopacz_big.png

Platforma Obywatelska od lat konsekwentnie realizuje politykę prorodzinną wprowadzając kolejne, dobre zmiany. Czas na wprowadzenie kolejnego projektu z zakresu polityki prorodzinnej - mówiły na konferencji prasowej Marzena Okła-Drewnowicz i Domicela Kopaczewska.

Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że Platforma Obywatelska wprowadziła wiele prorodzinnych rozwiązań. Wspomniała o rocznym urlopie rodzicielskim, bezpłatnym podręczniku dla pierwszoklasistów i Karcie Dużej Rodziny. "W ciągu ostatnich kilku lat udało nam się wprowadzić szereg dobrych rozwiązań dla polskich rodzin: roczny urlop rodzicielski, ustawę żłobkową, bezpłatny podręcznik dla pierwszoklasistów, Kartę Dużej Rodziny z której skorzystało już ponad 1 mln osób, opłacanie składek za osoby które nie pracują a wychowują dzieci do 5 roku życia" - mówiła pani poseł Marzena Okła-Drewnowicz.

"Efekty wprowadzanej przez nas polityki prorodzinnej są już widoczne. W 2014 roku według danych GUS urodziło się o 6 tysięcy dzieci więcej niż w 2013 roku" - dodała Marzena Okła-Drewnowicz.

Pani poseł przedstawiła kolejne dobre rozwiązanie dla polskich rodzin. "Przyszedł czas na kolejny dobry projekt - nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych czyli +złotówka za złotówkę+" - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz.

Domicela Kopaczewska mówiła, że dzięki tej zmianie więcej rodzin będzie mogło korzystać z zasiłków. "Mamy bardzo dobrą informację dla polskich rodzin. Więcej z nich otrzyma wsparcie z budżetu państwa. Do tej pory przy przekroczeniu progu dochodowego o złotówkę, rodziny nie otrzymywały świadczenia. Zmiana spowoduje, iż przy przekroczeniu będą te zasiłki nadal funkcjonowały. Jeśli przekroczenie wyniesie np. 100 złotych to wysokość zasiłku będzie zmniejszona o tę kwotę. To oczekiwana zmiana, bo wielokrotnie spotykaliśmy się z uwagami, że 1 złoty spowodował znaczące obniżenie dochodów w rodzinie. Teraz więcej polskich rodzin będzie korzystało z zasiłków, będzie mogło te pieniądze w sposób właściwy wykorzystać" - mówiła pani poseł Domicela Kopaczewska.

Dzięki zaproponowanemu rozwiązaniu, rodziny, które przekroczą próg dochodowy nie stracą wsparcia finansowego państwa. Obecnie, gdy rodzina przekroczy próg dochodowy wynoszący 574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, traci prawo do świadczeń rodzinnych.

Dzięki wprowadzeniu zmian świadczenia nie będą już odbierane po przekroczeniu progu, ale stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu. Za każde przekroczenie progu o 1 zł, łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł. Zmiany obejmą też rodziny, które obecnie nie mają prawa do świadczeń z powodu przekroczenia progu dochodowego. Wystarczy, że ponownie wystąpią z wnioskiem o wsparcie. Szacuje się, że dzięki wprowadzeniu zasady „złotówka za złotówkę” ze wsparcia państwa skorzysta dodatkowe 160 tysięcy rodzin w 2016 roku. Nowe rozwiązanie ma być wprowadzone od 1 stycznia 2016 roku.


bg Image