26.03.2015_spotkanie_big.png

Platforma Obywatelska chce bliżej współpracować z Frontem Ludowym premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka - mówi przewodniczący Klubu Rafał Grupiński, który w czwartek rozmawiał z szefem parlamentarnej frakcji Frontu Ludowego Maksymem Burbakiem.

Rafał Grupiński powiedział po spotkaniu z Maksymem Burbakiem, że tematem rozmów była współpraca międzypartyjna Platformy i Frontu Ludowego, reformy, które w tej chwili są przeprowadzane na Ukrainie, oraz pomoc Polski we wdrażaniu tych reform. Przewodniczący Klubu dodał, że rozmowa dotyczyła też wspierania europejskich aspiracji Ukrainy oraz wspierania tego kraju, jeśli chodzi o kwestie sankcji wobec Rosji - dopóki sytuacja na Ukrainie nie wróci do normalności.

"Staramy się być cały czas w Kijowie, służyć tam pomocą i radą we wszystkich rzeczach, w których możemy to robić" - powiedział Rafał Grupiński.

Przewodniczący Klubu zadeklarował wsparcie dla reform na Ukrainie, "pełną współpracę", a także chęć ożywienia kontaktów między parlamentarzystami PO i Frontu Ludowego. Jak poinformował, w najbliższym czasie wyznaczone zostaną osoby do stałych kontaktów między Platformą a Frontem Ludowym.

W środę z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem rozmawiała telefonicznie premier Ewa Kopacz. Tematem była unijna polityka wschodnia. Premier Jaceniuk - jak podała Kancelaria Premiera - poinformował szefową polskiego rządu o bieżącej sytuacji na Ukrainie. Ewa Kopacz i Arsenij Jaceniuk uzgodnili również dalsze robocze kontakty w sprawie współpracy dwustronnej.

Pod koniec października 2014 roku na Ukrainie odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, w których zwyciężył Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka, zdobywając 22,14 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazł się prezydencki Blok Petra Poroszenki, który uzyskał 21,81 proc. głosów. 2 grudnia Rada Najwyższa, czyli parlament Ukrainy, zatwierdziła skład rządu premiera Jaceniuka.

wł/pap


bg Image