c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_konf2303.png

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej po raz kolejny wystąpili z pytaniem do kandydata PiS Andrzeja Dudy, dlaczego ówczesny prezydent Lech Kaczyński skierował do TK ustawę, która obejmowała SKOK nadzorem KNF. Senator Łukasz Abgarowicz ocenił, że w SKOK powstała "ośmiornica korzyści", które płynęły też do PiS.

Poseł Mariusz Witczak ocenił na konferencji prasowej, że próby oddzielenia sprawy funkcjonowania poszczególnych SKOK-ów od działalności Kasy Krajowej, którą niegdyś kierował senator PiS Grzegorz Bierecki, są nieuczciwe.

Podkreślał też, że gdyby nie budząca sprzeciw PiS ustawa o SKOK-ach, która objęła Spółdzielcze Kasy kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, dziś mielibyśmy "niezły pasztet". "W postaci takiej, że mnóstwo ludzi nie otrzymałoby swoich rekompensat" - zaznaczył Mariusz Witczak.

Poseł po raz kolejny wystąpił z pytaniem do kandydata PiS na prezydenta, Andrzeja Dudy dlaczego w 2009 r. ówczesny prezydent Lech Kaczyński skierował do TK ustawę, która obejmowała SKOK nadzorem KNF. "Co też takiego się stało, że ustawa klarowna, mądra, racjonalna w 2009 roku została zablokowana przez odesłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego?" - pytał poseł.

W grudniu 2009 r. Lech Kaczyński skierował ustawę do TK; jego zastrzeżenia budziły m.in. przepisy dotyczące tworzenia spółdzielczych kas, co miało następować w trybie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. W marcu 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski wycofał część zastrzeżeń. Ustawa weszła w życie w 2012 roku.

Mariusz Witczak zarzucił ponadto Andrzejowi Dudzie, że w 2012 r., jeszcze jako poseł PiS "stanął na czele grupy posłów", która zaskarżyła niektóre przepisy ustawy o SKOK do TK. "Mało tego, współpracował przy tym z prawniczką z Kasy Krajowej SKOK" - dodał Mariusz Witczak.

Senator Łukasz Abgarowicz mówił, że PiS od kilku dni stara się "skoncentrować sprawę SKOK na problemie Kasy Wołomin, budując na tym pomówienia w stosunku do prezydenta" Bronisława Komorowskiego. "Tak naprawdę nie o to chodzi - chodzi o cały system, który zbudowała Kasa Krajowa od 1995 roku. Najpierw zlikwidowała spółdzielczy charakter kas, czyli wyłączyła kontrolę oddolną, zbudowała cały system korzyści, przepływu pieniędzy. Zajęła się szkoleniem, podobno nadzorem, budowaniem rezerw" - mówił Łukasz Abgarowicz.

Według niego, to wszystko okazało się jednak "fikcją". "Razem z PiS, który chronił i +parasolował+ kasy, zbudowano taką +ośmiornicę korzyści+ - przepływu pieniędzy do kieszeni prywatnych, szeroko rozumianej rodziny Grzegorza Biereckiego, ale też do PiS - do mediów, do propagandy" - uważa Łukasz Abgarowicz.

Senator zarzucił ponadto PiS, że starał się "nie dopuścić do nadzoru państwa nad tym sektorem". "Co się okazało? Mamy problemy 21 kas. To, co się stało z Wołominem, to jest właściwie czubek góry lodowej" - ocenił polityk. Przypomniał też, że w ciągu ostatnich dwóch lat rozpoczęto ponad 2 tys. śledztw dotyczących SKOK.

Politycy odnieśli się też sprawy opublikowanego przez niektóre media zdjęcia, na którym jest prezydent Bronisław Komorowski i ludzie związani ze SKOK Wołomin - Piotr P. i b. prezesa tej Kasy Mariusza G. O rzekome powiązania Komorowskiego i polityków PO w władzami SKOK Wołomin PiS pyta od kilku dni. Łukasz Abgarowicz przypomniał, że zdjęcie zostało zrobione podczas premiery filmu "Bitwa Warszawska". Zarzut o powiązania PO i obecnego prezydenta z ludźmi SKOK Wołomin nazwał "śmiesznym". Jak ocenił, świadczy on o tym, że PiS nie wie, jak się zachować w sprawie problemów w SKOK-ach.

wł/pap


bg Image