c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_konf1103b.png

Posłowie na środowej konferencji prasowej pytali PiS, dlaczego blokował ustawę o SKOK stanowiącą, że środki zgromadzone w SKOK-ach podlegają publicznemu nadzorowi państwowemu, którą w 2009 roku do Trybunału Konstytucyjnego skierował prezydent Lech Kaczyński.

Marzena Okła-Drewnowicz pytała polityków PiS, "dlaczego blokowali wejście w życie ustawy, która miała zapewnić bezpieczeństwo portfeli Polaków, czyli ustawy, która miała wprowadzić nadzór nad SKOK-ami".

Pani poseł Marzena Okła-Drewnowicz powiedziała, że oczekuje, iż kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda - który był ministrem w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego - jeszcze raz wypowie się "bardzo konkretnie" w tej sprawie.

Marzena Okła-Drewnowicz wskazywała, że dwa zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny zapisy z ustawy były to przepisy techniczne. "Właśnie dzięki temu, że Kancelaria Prezydenta w 2011 roku wycofała głównie zastrzeżenie dotyczące objęcia SKOK-ów nadzorem KNF, dzięki temu właśnie Trybunał szybciej rozpatrzył tę ustawę, wydał wyrok, orzeczenie i ona mogła wejść w życie" - dodała posłanka.

Poseł Marcin Święcicki ocenił na środowej konferencji prasowej, że ws. SKOK-ów pojawia się "problem możliwości gigantycznych nadużyć w celu prywaty". "To, co ostatnio zostało ujawnione z senatorem Biereckim, to tylko wierzchołek góry lodowej, bo ta procedura wyciągania do własnych kieszeni pieniędzy, oszczędności składanych przez miliony Polaków mogła trwać dużo dłużej i to będziemy musieli zbadać na komisji finansów publicznych, kto wie, czy nie będzie potrzebna komisja śledcza w tej sprawie" - powiedział Marcin Święcicki.

Przewodniczący Klubu Rafał Grupiński powiedział, że wnioski z przyszłotygodniowych obrad komisji finansów będą dopiero materiałem do tego, żeby rozważać ewentualnie taki problem, jak komisja śledcza.

Jak poinformowała przewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska, 18 marca odbędzie się posiedzenie, w trybie niejawnym, sejmowej komisji finansów publicznych ws. SKOK.

wł/pap


bg Image