10.03.2015_Witczak_Skowroska_big2.png

18 marca odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji finansów publicznych w sprawie SKOK - poinformowała we wtorek szefowa Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska.

Posiedzenie ma mieć charakter niejawny i zostało zwołane w związku z ostatnimi publikacjami na temat SKOK. "W związku z tymi licznymi artykułami i informacją o raporcie przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, na 18 marca w trybie niejawnym zostaje zwołane posiedzenie komisji finansów publicznych" - powiedziała Krystyna Skowrońska na wtorkowej konferencji prasowej.

"Chcemy, aby na tym posiedzeniu mogły zostać zadane wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (...) Interesuje nas odpowiedź na pytanie, czy wszystkie podmioty, które funkcjonowały w systemie SKOK, działały w sposób taki, aby to bezpieczeństwo, jeszcze przed objęciem gwarancjami, nadzorem SKOK było wypełnione" - dodała pani poseł Skowrońska.

Poseł Mariusz Witczak z władz klubu pytał z kolei dlaczego w sprawie SKOK-ów "milczą" politycy PiS. "Zadajemy proste pytanie panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu: dlaczego w tej kwestii milczy. Panie prezesie Jarosławie Kaczyński, dlaczego pan milczy w kwestii, która dotyczy pańskiego środowiska? I raport KNF i artykuły prasowe są poważne i nie widzimy powodu by w tej sytuacji zachowywać milczenie" - powiedział Mariusz Witczak.

Poseł Witczak zwrócił się też z pytaniem do kandydata PiS na prezydenta, byłego ministra w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Andrzeja Dudy z pytaniem dlaczego Lech Kaczyński w 2009 roku zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, która obejmowała SKOK kontrolą KNF. "Chcieliśmy spytać pana Andrzeja Dudę, jakie były powody odesłania tej ustawy do Trybunału. Czemu miał służyć wydłużony czas wejścia tej ustawy w życie?" - pytał poseł Mariusz Witczak.

 

W grudniu 2009 r. prezydent Lech Kaczyński skierował do TK o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. W ustawie zapisano, że środki zgromadzone w SKOK-ach podlegają publicznemu nadzorowi państwowemu, sprawowanemu przez KNF. Kancelaria prezydenta informowała wówczas, że zastrzeżenia Lecha Kaczyńskiego budziły m.in. przepisy dotyczące tworzenia spółdzielczych kas, co miało następować w trybie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Prezydent uważał, że przesłanki odmowy wydania zezwolenia są nieostre. Zaznaczono, że - zdaniem prezydenta - ustawa zbyt daleko ingeruje w samorządność i autonomię kas.

W poniedziałek "Wprost" napisał, że senator PiS i "twórca SKOK-ów Grzegorz Bierecki wyprowadził kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której dziś jest właścicielem i prezesem". Takie wnioski - napisał tygodnik - "płyną z pisma, które szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak wysłał do najważniejszych osób w państwie". "Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że list szefa KNF, otrzymali: premier Ewa Kopacz, marszałek Senatu oraz szef CBA i ABW. Według mediów, z materiałów zgromadzonych przez KNF wynika, że majątek zlikwidowanej w 2010 r. Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która kontrolowała system SKOK-ów i której prezesem był Bierecki, przekazany został do spółki będącej własnością kilku osób, w tym Biereckiego mającego w niej najwięcej udziałów, nie zaś do instytucji w systemie SKOK np. do Kasy Krajowej.

wł/pap


bg Image