c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_foto1.png

Politycy Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak, Marek Krząkała i Marcin Święcicki zaapelowali do "wszystkich sił politycznych" o jedność w polityce zagranicznej, tak by nie dać się "rozgrywać" prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Posłowie mówili, że niektórzy politycy opowiadają bzdury lub mają "tendencję do opowiadania rzeczy fantastycznych i nierealnych w obszarze uprawiania polityki zagranicznej".

Mariusz Witczak powiedział, że apel Platformy ma związek z pogrzebem rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa. "To jest szczególny moment, który powinien zjednoczyć Polaków i polską politykę zagraniczną. Zależy nam na tym, żebyśmy w kwestiach polityki zagranicznej mówili jednym głosem, by wrócić do tej dobrej tradycji, która miała miejsce w latach 90., by nie dawać się rozgrywać Putinowi" - podkreślił Mariusz Witczak.

Jak ocenił, "niewątpliwym sukcesem" prezydenta Rosji jest zjednoczenie narodu ukraińskiego. "I mam nieodparte wrażenie, że te wszystkie wydarzenia wymierzone przeciwko Polsce przez Rosję, chociażby niewpuszczenie marszałka Borusewicza, to jest dobry moment, żebyśmy zaczęli mówić jednym głosem i byśmy byli zjednoczeni w tych kwestiach. To jest nasz gorący, serdeczny apel do wszystkich sił politycznych" - zaznaczył poseł Mariusz Witczak.


Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Marek Krząkała ocenił, że Władimir Putin "konsekwentnie" realizuje trzy cele: powrót do imperium sprzed rozpadu ZSRR, wyparcie USA z europejskiej architektury bezpieczeństwa, a także chce rozbicia wewnętrznego UE. "Dlatego jeśli wymagamy od Unii, by mówiła jednym głosem, to tym bardziej musimy wymagać od siebie, stąd ten apel o jedność w polityce zagranicznej" - powiedział Marek Krząkała.

Marcin Święcicki zaapelował, by nie oskarżać się nawzajem, a szukać jak najlepszych sposobów pomocy dla Ukrainy. "Inicjatorem Partnerstwa Wschodniego była Polska (...) Polska to rozkręciła i cieszmy się z tego wspólnego sukcesu, a nie krytykujmy, że nic w tej sprawie nie osiągnięto, bo osiągnięto bardzo wiele i teraz musimy razem tego bronić, żeby to się udało zrealizować" - mówił Marcin Święcicki.

Mariusz Witczak przekonywał, że ważne jest, by polscy politycy mówili jednym głosem o ważnych kwestiach dla Polski.

wł/pap


bg Image