Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/iMriJm660Un4KI7.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/iMriJm660Un4KI7.png'
iMriJm660Un4KI7.png
Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska zgłosi kandydaturę byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa Najwyższej Izby Kontroli - poinformował w czwartek Rafał Grupiński. Kadencja obecnego prezesa NIK Jacka Jezierskiego upływa w sierpniu.

"Prezydium zarekomendowało dziś klubowi PO kandydaturę byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej w lipcu" - poinformował Rafał Grupiński. Uzasadniał, że Krzysztof Kwiatkowski "jako minister sprawiedliwości był wysoko oceniany nie tylko przez środowiska prawnicze, ale też polityków z różnych opcji politycznych". "To człowiek doświadczony, zrównoważony w swoich opiniach, znakomicie znający prawo" - podkreślił Rafał Grupiński.

Kandydaturę Kwiatkowskiego chwali były premier Jerzy Buzek. „To dobra, a wręcz naturalna kandydatura. Nieczęsto udaje się znaleźć kandydata tak dobrze przygotowanego do urzędu. Krzysztof Kwiatkowski to osoba, która z uwagi na swoje wykształcenie, doświadczenie oraz umiejętność szukania kompromisu ponad politycznymi podziałami może doskonale podołać obowiązkom” – ocenił Jerzy Buzek.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz uważa, że Krzysztof Kwiatkowski to "niezwykle rzetelny, pracowity parlamentarzysta, poszukujący racjonalnego kompromisu w rozwiązywaniu trudnych problemów". "Uważam, że jest godnym kandydatem na urząd prezesa NIK” - powiedział.

Zgodnie z ustawą o NIK prezesa Najwyższej Izby Kontroli – na wniosek marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów – powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu. Kadencja prezesa NIK trwa sześć lat.

Krzysztof Kwiatkowski ma 42 lata, jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. M.in. w okresie studiów przez kilka lat zmagał się z chorobą nowotworową, którą udało mu się pokonać. W latach 1997-2001 był osobistym sekretarzem premiera Jerzego Buzka. W latach 2002-2006 wiceprezydentem Zgierza, odpowiedzialnym m.in. za budżet i inwestycje miejskie. W latach 2006-2007 był wiceprzewodniczącym sejmiku województwa łódzkiego, a w okresie 2007-2011 senatorem (kierował senacką komisją ustawodawczą).

Od lutego do października 2009 roku był sekretarzem stanu, a następnie do października 2011 roku ministrem sprawiedliwości, ostatnim, który był jednocześnie prokuratorem generalnym (do końca marca 2010). Od 2011 roku jest posłem i przewodniczącym sejmowej Komisji Kodyfikacyjnej.

wł/pap


bg Image