c_700_295_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_201410_sejm2_biaoskrski.png

Rozpoczęło się 86. posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się rządowym projektem zmian w walce z oszustwami podatkowymi oraz prezydenckim projektem zmian w prawie wyborczym. W porządku obrad znalazła się także informacja na temat obchodów zakończenia II wojny światowej.

Na początku posiedzenia ślubowanie złożył Jan Kulas, który zastąpił w ławach poselskich Sławomira Nowaka.

W czwartek przedstawiona ma być informacja bieżąca ws. stanowiska rządu wobec proponowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego organizacji uroczystości obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej na Westerplatte oraz ich wpływu na relacje polsko-rosyjskie.

Także w czwartek Sejm będzie debatował nad zmianami w prawie wyborczym. Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział przygotowanie projektu noweli Kodeksu wyborczego po kłopotach z systemem informatycznym, które opóźniły podanie do publicznej wiadomości wyników I tury wyborów samorządowych jesienią ub. roku. Wywołało to polityczną i medialną burzę wokół PKW, w efekcie której zmienił się skład Komisji.

Oprócz kadencyjności sędziów PKW projekt zakłada też wprowadzenie: przezroczystych urn w lokalach wyborczych, jednostronnej karty do głosowania oraz uprawnień mężów zaufania do rejestrowania członków komisji obwodowej podczas liczenia głosów. Zgodnie z projektem dziewięciu sędziów PKW byłoby powoływanych na 9-letnią kadencję (obecnie sędziowie są powoływani na czas nieoznaczony).

Projekt przewiduje ponadto, że obwodowa komisja wyborcza oprócz obliczania liczby głosów nieważnych będzie podawać także przyczyny ich nieważności; te informacje znalazłyby się także w protokole PKW z głosowania w całym kraju.

Posłowie wysłuchają informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w drugiej połowie 2014 roku, w czasie prezydencji włoskiej; wybiorą nowego członka Trybunału Stanu oraz przyjmą uchwałę w sprawie upamiętnienia 95. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

wł/pap

FOTO: K.Białoskórski


bg Image