senat.png

Senat rozpoczął 69. posiedzenie. Senatorowie zajmą się nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa; senatorowie zamierzają wprowadzić do noweli poprawki, które mają związek z porozumieniem zawartym między rządem i związkami górniczymi.

Nowela ustawy górniczej jest jedynym punktem posiedzenia. Głosowania nad senackimi poprawkami mają się odbyć pod koniec posiedzenia.

Jak przekonywał sprawozdawca, senator Jan Michalski ustawa daje szanse zaangażowania środków publicznych, to "tlen dla górnictwa", niezbędna pomoc, której potrzebuje Kompania Węglowa.

Senatorowie opozycji dociekali głównie, czy ustawa dopuszcza zamykanie kopalń w ogóle.

Być może trzeba będzie likwidować obszary nierentowne, by utrzymać miejsca pracy przy rentownym wydobyciu - odpowiadał senator Michalski. Ustawa daje prawo, ale nie zobowiązanie do likwidacji - dodał.
Senatorowie koalicji przypominali, że znowelizowana właśnie ustawa o funkcjonowaniu górnictwa przyjęta za rządów PiS w 2007 r. dopuszcza zamykanie kopalń.

Nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 pozwala na realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Zapewnia przede wszystkim finansowanie z dotacji budżetowej likwidowania kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przed końcem 2015 r.

Najważniejsza z rekomendowanych przez senackie komisje poprawek do nowelizacji wprowadza dotyczące pakietu socjalnego dla górników zapisy sobotniego porozumienia, które różnią się od przyjętej przez Sejm w ubiegłym tygodniu wersji. Przede wszystkim znika propozycja 24-miesięcznych odpraw dla górników dołowych, bo w sobotę uzgodniono, że nie będą oni odchodzić z pracy w taki sposób. W poprawce znalazł się dodatkowy zapis o 3-letnich urlopach górniczych z 75 proc. wynagrodzenia dla pracowników przeróbki, którym do emerytury brakuje mniej niż trzy lata. W sejmowej wersji 4-letnie urlopy obejmowały tylko górników dołowych.

Ta sama poprawka podnosi do wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia odprawy dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, administracji i powierzchni. W przyjętej przez Sejm wersji rządowej odprawy były niższe, podniesienie ich jest wynikiem sobotniego porozumienia.

wł/pap


bg Image