c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_201410_Dziakowcy1.png

Obywatelski projekt ustawy mający chronić przed rozbiórką altany postawione na działkach złożyli w czwartek w Sejmie przedstawiciele komitetu "Stop Rozbiórkom Altan". Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem w tej sprawie to pokłosie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z początku tego roku. Wyrok dotyczył działkowca, któremu nakazano rozbiórkę dwukondygnacyjnego budynku. Pani Poseł Krystyna Sibińska zwróciła uwagę, że wyrok NSA "dotyczył jednego konkretnego przypadku".

Wskazała, że w Polsce nie ma prawa precedensowego, więc wyciąganie wniosku, że jedno orzeczenie może pociągnąć lawinę rozbiórek na działkach, jest "trochę na wyrost".

"Aczkolwiek ja rozumiem niepokój działkowców, którzy mogą po takim jednym wyroku czuć się lekko zaniepokojeni. Dlatego uważam, że absolutnie trzeba doprecyzować zapisy zarówno w prawie budowlanym, jak i w ustawie o ogrodach działkowych tak, by działkowcy byli absolutnie spokojni" - zaznaczyła.

Krystyna Sibińska wskazała jednocześnie, że po zapoznaniu się z obywatelskim projektem ma wątpliwości, czy obejmie on altanki już stojące na działkach, czy tylko te, które dopiero zostaną postawione. "Prawo nie działa wstecz" - zaznaczyła. Dlatego Klub Platforma Obywatelska PO rozmawia z prawnikami, jaki zapis trzeba by zastosować w ustawie, by "zalegalizować to, co zostało wybudowane, a co któryś z kolejnych sędziów mógłby ewentualnie potraktować jako samowolę budowlaną" - dodała. Zapowiedziała, że Platforma Obywatelska prawdopodobnie złoży poprawkę w tym zakresie.

wł/pap
FOTO: Archiwum Kroniki Sejmowej


bg Image