c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2014_09_sejm3.png

Droga Radosława Sikorskiego jest pełna doświadczeń, to jeden z polityków, którzy odegrali niezwykle ważną rolę w ostatnim 25-leciu wolności - mówił w środę przewodniczący klubu PO Rafał Grupiński, prezentując kandydaturę byłego szefa MSZ na stanowisko marszałka Sejmu.

"Droga Radosława Sikorskiego jest pełna doświadczeń, dobrych elementów, można powiedzieć, że Radosław Sikorski był jednym z tych polityków, którzy niezwykle ważną i pozytywną rolę odegrali w 25-leciu wolności polskiej" - podkreślił Rafał Grupiński.

Przewodniczący mówił o początkach działalności Sikorskiego w uczniowskim komitecie strajkowym zorganizowanym po wydarzeniach w Bydgoszczy w marcu 1981 r., o tym, że w późniejszych latach Sikorski był emigrantem politycznym, korespondentem wojennym w Afganistanie, a po powrocie do kraju rozpoczął pełnienie różnych ważnych funkcji państwowych.

Przypomniał, że Radosław Sikorski był wiceministrem obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego i odpowiadał m.in. w początkach polskiego drogi do NATO za przystosowywanie armii i systemu obronnego do systemu Paktu Północnoatlantyckiego, później pracował także w rządzie AWS, był zastępcą ministrów spraw zagranicznych Bronisława Geremka i Władysława Bartoszewskiego. Następnie - kontynuował Grupiński - Sikorski został senatorem, posłem, ministrem obrony narodowej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a od 2007 roku ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska.

Rafał Grupiński zaznaczył, że Radosław Sikorski to także polityk o wpływach i pozycji międzynarodowej, "o wielu koneksjach międzynarodowych, o szacunku, jeśli chodzi o środowiska polityczne wszystkich krajów Zachodu czy Stanów Zjednoczonych". "Jest politykiem, który zbudował wraz z Carlem Bildtem program Partnerstwa Wschodniego, co więcej - w wielu punktach przeprowadził go skutecznie, spowodował, że Europa odwróciła się od wyłącznego finansowania kierunku południowego, na czym zawsze zależało np. Francji, zaczęła wreszcie finansować i uprawiać racjonalną i dalekowzroczną politykę wschodnią" – powiedział Rafał Grupiński, przedstawiając dokonania Radosława Sikorskiego.

Efektem tej nowej polityki wschodniej UE są zmiany jakie zaszły w Mołdawii, Gruzji oraz te, które obserwujemy też na Ukrainie, w tym niezwykle trudnym dla tego państwa czasie agresji rosyjskiej - mówił przewodniczący klubu.

Rafał Grupiński podkreślił, że warto mówić o tych osiągnięciach Radosława Sikorskiego w momencie kiedy ma on łączyć Sejm, ma być marszałkiem i koalicji i opozycji. "Radosław Sikorski odnosił sukcesy w dyplomacji, o których się dzisiaj być może nie pamięta, ale był taki moment 26 listopada 2010 r. kiedy na skutek starań dyplomatycznych właśnie m.in. ministra Radosława Sikorskiego, o czym być może nie wszyscy pamiętają, rosyjska Duma przyjęła uchwałę potępiającą mord katyński" - powiedział Rafał Grupiński.

Dodał, że o takich osiągnięciach warto pamiętać, bo "one świadczą o zdolnościach dyplomatycznych i koncyliacyjny Radosława Sikorskiego, wykraczających poza zwykłe ramy, o jakich zwykle mówimy w dyskusjach politycznych".

Rafał Grupiński kilkakrotnie zaznaczał, że Radosław Sikorski jest doskonale znany posłom, rozpoznawalny jako polityk i nie wymaga obszernej rekomendacji. Dla uzmysłowienia "bogactwa życiorysu" kandydata na marszałka Sejmu, szef klubu wspomniał, że jesienią 1986 r. działacze opozycji demokratycznej w Poznaniu zaczęli otrzymywać pisma z Zachodu, wykorzystywane przez nich do "pracy intelektualnej nad tym, jak w przyszłości mogłaby wyglądać Polska kiedy będzie wolna", a wśród tych periodyków był m.in. brytyjski "The Spectator" z tekstami Radosława Sikorskiego.

"Jesienią 1986 r. w tym piśmie o niezwykle wyrafinowanej angielszczyźnie, piśmie intelektualnie chyba o najwyższym poziomie z wszystkich periodyków, jakie ukazywały się wówczas w Europie, pojawiały się pierwsze teksty Radka Sikorskiego, jego relacje z Afganistanu, relacje z wojny z ówczesnym Związkiem Radzieckim, wojny mudżahedinów, tego co się tam wtedy działo, ale też to właśnie Radek Sikorski jako korespondent z Afganistanu sygnalizował niebezpiecznie rosnącą siłę talibów" - mówił Rafał Grupiński.

Na zakończenie swego wystąpienia przewodniczący rekomendował posłom "z całym przekonaniem i z całą siłą" kandydaturę Sikorskiego na marszałka Sejmu.

wł/PAP


bg Image