Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/9J5qh2eqHffT33V.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/9J5qh2eqHffT33V.png'
9J5qh2eqHffT33V.png
Propozycje prezydenta ws. nowelizacji ustawy o sądach powszechnych mającej na celu zobiektywizowanie kryteriów tworzenia i znoszenia sądów, to jeden z tematów wtorkowych spotkań Bronisława Komorowskiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

Proponowane przez prezydenta obiektywne zasady tworzenia i znoszenia sądów rejonowych - w oparciu o liczbę mieszkańców oraz ilość rozpatrywanych spraw - to dobra propozycja - zaznaczył Przewodniczacy Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński.

Poseł powiedział po spotkaniu, że w trakcie konsultacji prezydent nie określił, czy zawetuje ustawę przywracającą 79 sądów rejonowych zniesionych na początku roku w wyniku tzw. reformy Gowina. "Prezydent chce najpierw odbyć konsultacje ze wszystkimi klubami parlamentarnymi, dopiero potem podejmie decyzję" - zaznaczył.

Przewodniczący poinformował, że tematem jego rozmowy z Bronisławem Komorowskim były też propozycje prezydenta ws. nowelizacji ustawy o sądach powszechnych - mające na celu zobiektywizowanie kryteriów tworzenia i znoszenia sądów.

Rafał Grupiński wyjaśnił, że propozycja prezydenta dotyczy nowego sposobu powoływania i znoszenia sądów rejonowych - w oparciu o obiektywne kryteria ilościowe - czyli liczbę mieszkańców (co najmniej 60 tysięcy w okręgu działania sądu) i liczbę spraw, które w danych sądach rejonowych są rozpatrywane (co najmniej 7 tysięcy rocznie).

"Przedstawiłem nasz pogląd, że to są dobre kryteria podjęcia decyzji przez ministra sprawiedliwości. Przypomnę, że nie wszyscy w Platformie, szczególnie nasi samorządowcy, mieli przekonanie do rozporządzenia ministra Gowina" - relacjonował przewodniczący.

wł/pap

Foto: PAP


bg Image