Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/fI93msS51zNRMgh.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/fI93msS51zNRMgh.png'
fI93msS51zNRMgh.png
Szef klubu Rafał Grupiński uważa, że konwencja Platformy Obywatelskiej w Chorzowie zakończyła się sukcesem, a decyzje które na niej zapadły świadczą o jedności i braku podziałów w partii.

W sobotę konwencja krajowa partii zmieniła statut tak, by szefa partii wybierano w wyborach powszechnych. O stanowisko to będzie ubiegać się dwóch kandydatów: Jarosław Gowin i Donald Tusk. Ustalono też harmonogram wyborów zarówno przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, jak i pozostałych władz.

Według Rafała Grupińskiego przyjęcie zasady powszechności wyborów i decyzja wiceszefa Grzegorza Schetyny, że nie będzie kandydował na przewodniczącego partii, to dowód na jedność Platformy.

„Decyzja marszałka Schetyny została przyjęta aplauzem, a to najlepiej świadczy o naszej jedności i braku podziałów” – powiedział przewodniczący Rafał Grupiński na konferencji prasowej w Poznaniu.

Zapytany czy przewidziana jest debata Tusk–Gowin, Rafał Grupiński powiedział, że nie słyszał o takim pomyśle, ale - jak dodał - "debaty nie są złe”.

„Do dzisiaj o takim pomyśle nie słyszałem, nie wiem czy Jarosław Gowin będzie do takiej debaty parł, czy będzie mu na niej zależało. Debaty nigdy nie są oczywiście złe i myślę, że premier Donald Tusk nigdy by się od żadnej debaty, z żadnym konkurentem nie uchylał, ale nie wiem czy to się mieści w pewnej taktyce, jaką obrał Jarosław Gowin” – powiedział szef klubu.

Wyraził też nadzieję, że kampania Jarosława Gowina nie będzie pokazywała podziałów w partii a wskazywała rzeczy, które według byłego ministra sprawiedliwości trzeba zmienić.

"Zobaczymy, jaki wynik osiągnie Jarosław Gowin, jaką będzie miał kampanię. Sądząc po jego wystąpieniu, można mieć nadzieję, że nie będzie to kampania, która będzie pokazywała podziały czy nasze słabości, a jedynie będzie krytyką tych rzeczy, które Gowin uważa za konieczne do zmiany" - powiedział przewodniczący Grupiński.

Według ustalonego w sobotę harmonogramu wyborów szefa partii, do południa 7 lipca można zgłaszać kandydatów. Następnie członkowie partii (jest ich około 40 tysięcy) będą głosować korespondencyjnie lub przez internet. Przewodniczący zostanie wybrany bezwzględną większością głosów. Wyniki głosowania mają być znane 23 sierpnia. Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, przeprowadzona zostanie druga tura wyborów.

Z kolei do końca października wybrane zostaną nowe władze w kołach, powiatach i regionach. Ten proces wyborczy zakończy konwencja krajowa, która zbierze się 23 lub 30 listopada.

Według Rafała Grupińskiego kolejne wybory władz na szczeblu powiatowym i regionalnym mogą być też powszechne. „Takie są uzgodnienia marszałka Grzegorza Schetyny z premierem Donaldem Tuskiem" - powiedział szef klubu.

wł/pap


bg Image