crop-VLkZPz6p339o587_700x295-0.png

O głosowanie za projektem dotyczącym bezpłatnych podręczników zaapelowały w czwartek posłanki Platformy Obywatelskiej. Proponujemy rozsądny, spójny projekt, który może być przełomowy w polskiej szkole - podkreślała na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska, zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Urszula Augustyn.

Głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty w tej sprawie zaplanowano na piątek.

Urszula Augustyn podkreślała, że Platforma Obywatelska pierwsza zdecydowała się na podjęcie pomysłu wprowadzenia bezpłatnego podręcznika. "Zrobiła ten pierwszy krok i od tego momentu zaczęło się +ale+" - dodała. Zaapelowała do opozycji o poparcie w głosowaniu projektu, który - wedug niej - jest rozsądny, spójny i może być przełomowy w polskiej szkole.

Była minister edukcji, przewodnicząca podkomisji stałej ds. jakości kształcenia i wychowania Katarzyna Hall argumentowała, że darmowe podręczniki to fundamentalne rozwiązanie dla polskiego systemu edukacji. Podkreśliła, że podręczniki i materiały edukacyjne przygotowano także dla dzieci niepełnosprawnych.

Rozpatrywanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty odbywa się w trybie pilnym. Zgodnie z projektem od 1 września 2014 r. uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych otrzymają bezpłatne podręczniki. Docelowo do 2017 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mieli zapewnione bezpłatne podręczniki, które będą własnością szkół wypożyczaną dzieciom.

Podczas środowej debaty w Sejmie projekt poparła Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Zastrzeżenia mają posłowie opozycji, w tym PiS.

wł/pap


bg Image