Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/b8LnD81J70hb65q.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/b8LnD81J70hb65q.png'
b8LnD81J70hb65q.png
Platforma Obywatelska apeluje do szefa sejmowej podkomisji Bartosza Kownackiego z PiS o wznowienie prac nad projektami zmian dot. ogrodów działkowych, tak by nowe przepisy zostały uchwalone przed końcem roku.

Krystyna Sibińska podała na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że podkomisja, która pracuje nad czterema projektami dot. ogrodów działkowych, zebrała się dwukrotnie; jako wiodący w swoich pracach wybrała projekt obywatelski.

Jak podkreśliła posłanka, według przyjętego harmonogramu prac podkomisja miała się zebrać w poniedziałek i wtorek. Tymczasem, mówiła, oba posiedzenia zostały przez Kownackiego odwołane "z niewiadomych przyczyn".

"To dla nas niezrozumiałe, tym bardziej, że zegar tyka. Dziwimy się, dlaczego przewodniczący Kownacki blokuje prace nad projektami. Dlatego apeluję do pana posła Kownackiego, aby prace komisji zostały jak najszybciej wznowione, aby przed końcem roku projekt dot. ogrodów został przyjęty" - dodała Krystyna Sibińska.

Posłanka przypomniała, że podkomisja miała w lipcu przyjąć sprawozdanie, a po wakacjach projektem miały zająć się komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego. "Obecnie termin ten jest zagrożony. Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje, tym bardziej że termin był ustalony przez wszystkich członków komisji" - zauważyła.

Paweł Olszewski podkreślił, że uchwalenie ustawy jest niezwykle istotne. Jak przypomniał, Trybunał Konstytucyjny nałożył na parlament obowiązek uregulowania tej kwestii.

Zaznaczył też, że to ważny projekt dla środowiska działkowców. "Stąd nasz apel. Aby środowisko działkowców miało poczucie bezpieczeństwa" - mówił. Zauważył też, że TK bardzo precyzyjnie określił termin uchwalenia ustawy.

Podkomisja nadzwyczajna zajmuje się czterema projektami ustaw o ogrodach działkowych. Zmiany w prawie są niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje Polskiego Związku Działkowców, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.

wł/pap


bg Image