Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/53y7fLhuy78zAaU.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/53y7fLhuy78zAaU.png'
53y7fLhuy78zAaU.png
Sejm rozpoczął czterodniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. projektem noweli ustawy o finansach publicznych, który zakłada zawieszenie 50-proc. progu ostrożnościowego, i drugą transzą deregulacji zawodów. Prawdopodobnie wybierze też nowego szefa NIK.

Jedynym kandydatem na stanowisko prezesa NIK jest zgłoszony przez Platforme Obywatelską, członek Klubu Parlamentarnego PO, b. minister sprawiedliwości, poseł Krzysztof Kwiatkowski.

W zeszłym tygodniu premier Donald Tusk i wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski poinformowali o konieczności przeprowadzenia nowelizacji tegorocznego budżetu, w którym brakuje 24 miliardów złotych. Oprócz zmian w ustawie budżetowej, które mają być przeprowadzone po wakacjach, rząd chce zawiesić na ten rok działanie 50-proc. progu ostrożnościowego i reguły wydatkowej, według której wydatki mogą rosnąć nie więcej niż inflacja plus jeden proc.

W Sejmie dyskutowany będzie ponadto drugi z trzech rządowych projektów ustaw deregulacyjnych. Druga transza deregulacji ma objąć 91 profesji - 82 zawody techniczne, pozostające w gestii ministerstwa transportu oraz dziewięć zawodów rynku finansowego. Wśród profesji, które mają zostać objęte zmianami, znalazły się m.in.: doradca podatkowy, agent celny, agent i broker ubezpieczeniowy, biegły rewident, prowadzący kolektury gier liczbowych, zawody związane z transportem lotniczym, kolejowym i morskim oraz inżynierowie budownictwa różnych specjalności.

W środę posłowie będą debatować nad sprawozdaniem rządu z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Sejm wysłucha też sprawozdania z działalności NBP oraz NIK. Dyskusję w Sejmie zakończy głosowanie nad absolutorium dla gabinetu Donalda Tuska.

W czwartek Sejm rozpatrzy rządowy projekt ustawy, który ma umożliwić izolację seryjnych zabójców już po odbyciu przez nich kary. Zmiany są związane z tym, że za kilkanaście miesięcy więzienia zaczną opuszczać zbrodniarze, w tym seryjni zabójcy dzieci, skazani w PRL na karę śmierci, którym następnie wyroki zamieniono na 25 lat więzienia.

W porządku obrad jest też pierwsze czytanie prezydenckiego projektu tzw. ustawy krajobrazowej. Nakłada ona m.in. obowiązek sporządzania przez samorząd województw audytu krajobrazowego; mają być w nim zdefiniowane obszary krajobrazów priorytetowych. Dla tych obszarów sejmik województwa będzie mógł ustalać normy prawne dotyczące wysokości, kształtu budynków i ewentualnie stosowanie materiałów miejscowych lub tradycyjnej architektury.

wł/pap


bg Image