Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/14Ff44yHfwm7ya8.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/14Ff44yHfwm7ya8.png'
14Ff44yHfwm7ya8.png
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi Konstantego Miodowicza - posła na Sejm RP pięciu kadencji, w czasach PRL działacza opozycji i członka NZS, współtwórcy polskich służb specjalnych po 1989 roku, odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Konstanty Miodowicz urodził się 9 stycznia 1951 w Gniewkowie (woj. kujawsko-pomorskie); z wykształcenia był etnografem, absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył też podyplomowe studium z zakresu dydaktyki i pedagogiki w krakowskiej AWF. W dzieciństwie wystąpił w filmie "Cierpkie głogi" (1966) w reżyserii Janusza Weycherta.

W czasach PRL Konstanty Miodowicz wybrał działalność w opozycji demokratycznej. Należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

W latach 1990–1996 pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Urzędzie Ochrony Państwa, gdzie, jako szef kontrwywiadu, uczestniczył w budowie polskich służb specjalnych. Zasiadł następnie w radzie nadzorczej Fundacji Instytut Lecha Wałęsy.

W 1997 r. został wybrany na posła Sejmu III kadencji z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Był członkiem rady politycznej Chrześcijańskiej Demokracji III RP. Potem przystąpił do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, w 2001 zasiadał w klubie parlamentarnym tej partii. Do Sejmu IV i V kadencji uzyskiwał mandat z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu kieleckim. W parlamencie, również w obecnej kadencji zasiadał m.in. w Komisji do spraw Służb Specjalnych oraz Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz czwarty został posłem, otrzymując 33 229 głosów. Do sierpnia 2008 przewodniczył zarządowi Platformy Obywatelskiej w województwie świętokrzyskim. W wyborach w 2011 z znów wszedł do Sejmu, dostał 14 202 głosy. Był również przedstawicielem w Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Działał w zespołach parlamentarnych takich jak: Polska - Kraje Partnerstwa Wschodniego, w poselskim zespole strażaków. Był także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Ratownictwa Górskiego i Wodnego.

 

Łącząc się w bólu, rodzinie i bliskim posła Konstantego Miodowicza

składamy szczere słowa otuchy i wyrazy głębokiego współczucia.


parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej


bg Image