Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/uPcc20tOL105bRT.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/uPcc20tOL105bRT.png'
uPcc20tOL105bRT.png
O godzinie 9 Sejm rozpoczął jednodniowe posiedzenie. Posłowie głosują między innymi nad projektem nowelizacji budżetu na 2013 rok. Posłowie zarówno koalicji rządowej, jak i opozycji złożyli poprawki do projektu.

Nowelizacja budżetu na 2013 rok ma powiększyć tegoroczny deficyt o około 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności. Powodem nowelizacji są niższe, niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec.

W projekcie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki - 327 mld 294 mln 440 tys. zł. W efekcie deficyt wyniesie 51 mld 565 mln zł.

Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie zaopiniowała zgłoszoną przez PSL poprawkę, która miała zwiększyć o 220 mln zł kwotę możliwej pożyczki z budżetu dla samorządów. Takiej sumy potrzebuje województwo mazowieckie, by wywiązać się z obowiązku wpłaty tzw. janosikowego.

Komisja odrzuciła także szereg poprawek, przygotowanych przez PiS (współautorem jednej był PSL), zwiększających środki, którymi dysponują poszczególni wojewodowie w zakresie rolnictwa. Chodziło m.in. o melioracje, zapobieganie chorobom zakaźnym zwierząt czy doradztwo rolnicze.

Sejm w piątek ma także przyjąć projekt uchwały w sprawie ustanowienia 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.

Na początku posiedzenia marszałek Ewa Kopacz poinformowała, że w związku z nieobecnością posła sprawozdawcy nie zostanie natomiast rozpatrzony projekt uchwały w sprawie ustanowienia 17 września Dniem Sybiraka.

W czasie piątkowych obrad w Sejmie przedstawione ponadto zostaną informacje rządu: w sprawie sytuacji ekonomicznej w polskim rolnictwie w latach 2005-2013, na temat sytuacji ludzi młodych w Polsce i na temat zamierzeń rządu wobec alarmującej sytuacji finansowej polskich przedsiębiorstw.

wł/pap


bg Image