Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/90bhL6hiq5C6470.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/90bhL6hiq5C6470.png'
90bhL6hiq5C6470.png
Od dzisiaj sklep przekazujący nieodpłatnie organizacji pożytku publicznego żywność może to zrobić bez naliczania VAT. Jest to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Dotychczas z podatku VAT zwolnione były tylko dostawy produktów spożywczych dokonywane przez producentów na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Po zmianie przepisów, z podatku zwolnione będą również sklepy, w tym sieci handlowe, hurtownicy, firmy cateringowe i inni dystrybutorzy żywności.

Do nowej ustawy została wprowadzona poprawka posła Pawła Arndta, dotycząca kontroli podmiotów korzystających z ulgi. Zapis autorstwa posła zakłada, że zwolnienie z podatku od darowizn żywności jest możliwe pod warunkiem posiadania przez dokonującego dostawy towarów dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz OPP, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.

Do tej pory właścicielom sklepów i dostawcom żywności bardziej opłacało się utylizować żywność niż przekazywać ją potrzebującym. Wprowadzenie zwolnienia z VAT ma przynieść korzyści zarówno dla przekazujących żywność, ale przede wszystkim dla Organizacji Pożytku Publicznego.

wł/pap


bg Image