Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/U8142BOit6UNymv.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/U8142BOit6UNymv.png'
U8142BOit6UNymv.png
Szef klubu Rafał Grupiński spotkał się z przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców w sprawie unormowań prawnych dotyczących ogrodów działkowych.

Do spotkania między Rafałem Grupińskim a przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców doszło w środę wieczorem. W wyniku przeproadzonych rozmów Platforma Obywatelska zdecydowała się poprzeć poprawki Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej do Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Nieuzgodnioną kwestią pozostaje uwłaszczenie działkowców.

W czwartek członkowie Polskiego Związku Działkowców protestowali przed Sejmem i Kancelarią Premiera przeciwko zmianom w ich obywatelskim projekcie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Apelowali też o przyspieszenie prac nad nowym prawem.

Obowiązujące do tej pory przepisy o ogrodach działkowych zakwestionował niemal w całości Trybunał Konstytucyjny, konieczne staje się zatem opracowanie nowych regulacji prawnych. Platforma Obywatelska w swojej poprawce do obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (autorstwa PZD) zaproponowała uwłaszczenie działkowców, których działki są w użytkowaniu wieczystym PZD.

W czwartek czestniczy manifestacji złożyli również pisma - do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, a w Kancelarii Premiera do szefa rządu Donalda Tuska. W KPRM z protestującymi spotkał się wiceminister transportu Piotr Styczeń, który podkreślił, że jest do dyspozycji działkowców w kwestii wypracowania odpowiednich przepisów dotyczących uwłaszczenia.

Do manifestantów przed Sejmem działkowców przemawiał przewodniczący klubu. Zapewnił protestujących, że poprawki do obywatelskiego projektu będą wprowadzone tak, by jak najlepiej chronic ich interes. Uspokajał także protestujących, że potrzebne przepisy ustawy zostaną przygotowane na czas, a działkowy nie muszą obawiać sie o swoje ogrody.

Na czwartkowej konferencji prasowej politycy PO - Małgorzata Kidawa-Błońska, Krystyna Sibińska i Marek Łapiński - potwierdzili, że osiągnięto porozumienie dotyczące niemal wszystkich zapisów nowej ustawy o ogrodach działkowych. Kwestią nierozstrzygniętą pozostaje zapis dotyczący uwłaszczenia działkowców. Przez najbliższe dwa tygodnie będą prowadzone konsultacje z innymi klubami parlamentarnymi, a także ze stroną społeczną nad zapisem o uwłaszczeniu działkowców.

wł/pap


bg Image