Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/i9rZ74h04IwQVM2.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/i9rZ74h04IwQVM2.png'
i9rZ74h04IwQVM2.png
We wtorek w południe Sejm zaczął trzydniowe posiedzenie. Zajmie się kwestią postępowania z najgroźniejszymi przestępcami seksualnymi. Chodzi przede wszystkim o seryjnych zabójców skazanych w PRL na karę śmierci, zamienioną na 25 lat więzienia wskutek amnestii z 1989 roku.

Posiedzenie, inaczej niż zwykle, potrwa od wtorku do czwartku w związku z misją obserwacyjną polskich parlamentarzystów na wybory prezydenckie w Gruzji, które odbędą się w najbliższą niedzielę. W misji pod przewodnictwem posłanki PiS Małgorzaty Gosiewskiej wezmą udział przedstawiciele wszystkich sejmowych klubów. Polscy parlamentarzyści udają się do Gruzji na zaproszenie tamtejszych władz.

Projekt ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób przygotował rząd.

Projekt przewiduje możliwość kierowania tych osób na terapię już po odbyciu kary. Wobec nich inicjowane byłoby postępowanie przed sądem. Ten decydowałby, czy trzeba ją umieścić w specjalnie utworzonym Krajowym Ośrodku Terapii Zaburzeń Psychicznych, czy ewentualnie zastosować dozór policyjny. Postępowanie wszczynane byłoby na wniosek dyrektora zakładu karnego, jeśli konieczność taką wskażą opinie psychiatryczne i psychologiczne. Przed wydaniem decyzji sąd musiałby poznać opinię o sprawcy dwóch biegłych psychiatrów, a w niektórych wypadkach także psychologa i seksuologa.

Projekt poparła sejmowa komisja nadzwyczajna. Zaproponowane przez MS rozwiązania budzą jednak kontrowersje. Z zamówionych przez komisję ekspertyz prawnych wynika, że projekt może naruszać przepisy konstytucji (art. 41) i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Chodzi głównie o zasadę, zgodnie z którą prawo nie działa wstecz, więc wobec przestępców, którzy już odbyli karę za popełniony czyn, nie powinno się stosować żadnej dodatkowej sankcji.

Sejm będzie też pracować nad propozycjami zmian w ustawie – Kodeks wyborczy oraz projektami zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Posłowie będą także dyskutować nad propozycjami nowelizacji przepisów dotyczących finansowania partii politycznych.

wł/pap


bg Image