Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/Ou43ZRD8C4n6om4.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/Ou43ZRD8C4n6om4.png'
Ou43ZRD8C4n6om4.png
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego niekomunistycznego premiera po II wojnie światowej, opozycjonisty w PRL.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, posłem na Sejm PRL oraz posłem na Sejm RP pierwszych trzech kadencji.

Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji.

Tadeusz Mazowiecki był założycielem i redaktorem naczelnym katolickiego miesięcznika „Więź”, redaktorem naczelnym Tygodnika "Solidarność". W 1956 r. założył warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni.

Współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

Tadeusz Mazowiecki był laureatem wielu nagród i odznaczeń. Był kawalerem Orderu Orła Białego. Laureatem nagrody św. Wojciecha za zasługi, które przyczyniły się do duchowej integracji narodów Europy Środkowej z ogólnoeuropejską wspólnotą narodów. Jako pierwszy został uhonorowany nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Od października 2010 r. Tadeusz Mazowiecki pełnił funkcję doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

wł/pap

 

Łącząc się w bólu, rodzinie i bliskim premiera Tadeusza Mazowieckiego

składamy szczere słowa otuchy i wyrazy głębokiego współczucia.

 

parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej


bg Image