2013-12-06-spotkanie-foto.png

Prezydent Bronisław Komorowski gościł w piątek rano w Belwederze przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorza Schetynę i jej wiceprzewodniczącego Roberta Tyszkiewicza oraz

przewodniczącego komisji mniejszości narodowych i etnicznych Mirona Sycza.
Parlamentarzyści przedstawili prezydentowi swoje oceny dotyczące rozwoju sytuacji na Ukrainie w związku z wizytą, którą złożyli w Kijowie w dniu 4. grudnia br. Przedstawili wnioski płynące z rozmów przeprowadzonych na Majdanie, w parlamencie Ukrainy oraz z Filaretem, przywódcą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Grzegorz Schetyna powiedział, że rozmowa z prezydentem dotyczyła m.in. "możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji na Ukrainie" i ewentualnej eskalacji protestów w Kijowie.

"Wymieniliśmy się informacjami o sytuacji na Ukrainie, rozmawialiśmy też o możliwej pomocy charytatywnej, humanitarnej, nawet nie tylko dla protestujących (na Majdane), ale w ogóle dla Ukrainy" - zaznaczył szef komisji spraw zagranicznych.

Grzegorz Schetyna przypomniał, że Bronisław Komorowski na początku tygodnia rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. "Trzeba utrzymywać taki kontakt, namawiałem prezydenta, żeby był w kontakcie z prezydentem Ukrainy, przede wszystkim po to, aby nie doszło do scenariuszy siłowych" - podkreślił.

W piątkowej rozmowie uczestniczył także minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski.

wł/pap
foto: PAP

bg Image