Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/mW20zbSnphHzqoM.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/mW20zbSnphHzqoM.png'
mW20zbSnphHzqoM.png
W poniedziałek w Sejmie odbył się 10. Trybunału ds. przemocy wobec kobiet. Trybunał organizowany jest przez Centrum Praw Kobiet w ramach kampanii 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. W tym roku poświęcony jest zabójstwom na tle przemocy w rodzinie. Uczestniczą w nim m.in. kobiety odbywające karę w zakładach karnych w Lublińcu i Opolu za zabójstwo swoich partnerów.

Posłanka Magdalena Kochan podkreśliła na konferencji prasowej, że udział w Trybunałach oraz podobnych spotkaniach sprawił, że nie brakowało jej determinacji przy nowelizowaniu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie tak, aby lepiej chroniła ofiary. Zadeklarowała pomoc przy wprowadzaniu rozwiązań prawnych, które mogłyby zapobiec takim tragediom, a Pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny Anna Andrzejewska wyraziła gotowość do współpracy w tym zakresie.

Anna Andrzejewska uznała, że z punktu widzenia jej resortu cieszyć może fakt, że w więzieniach kobiety otrzymują kompleksową i profesjonalną pomoc. "Nasuwa się jednak pytanie: dlaczego tak późno? Gdzie były służby, które powinny do tych rodzin wkroczyć znacznie wcześniej?" - pytała.

"Przemoc domowa to nie tylko siniaki i awantury. Jeśli w porę nie zareagujemy, może dochodzić do tragedii" - mówiła załżycielka fundacji Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska. Jej zdaniem sytuacja, gdy kobieta, broniąc się przed przemocą, posuwa się do zabójstwa i trafia do więzienia, jest porażką systemu przeciwdziałania przemocy i obowiązujących rozwiązań prawnych. Podkreśliła, że te kobiety nie widziały innego sposobu uwolnienia się od oprawcy, nikt im wcześniej nie pomógł.

Urszula Nowakowska zwróciła uwagę, że w takich sprawach coraz częściej zapadają niskie wyroki, sądy biorą pod uwagę okoliczności, ale nie zawsze i nie wszędzie tak jest. Wciąż większość wyroków w tego typu sprawach zapada za zabójstwo umyślne, a nie popełnione w afekcie, albo za pobicie ze skutkiem śmiertelnym.

Dyrektor okręgowa Służby Więziennej w Opolu płk Lidia Olejnik podkreśliła, że praca z takimi osadzonymi jest trudna, ponieważ występują one w podwójnej roli: sprawczyń najokrutniejszego przestępstwa, czyli zabójstwa, ale także ofiary wieloletniej przemocy. Dodała, że ważne jest uświadomienie im, że do tej tragedii doszło wskutek takich, a nie innych życiowych okoliczności.

Międzynarodowa kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet trwa od 25 listopada do 10 grudnia.

wł/pap


bg Image